Average Questions for SBI Clerk 2018 and Canara Bank PO with solution
Q.1 In a family there are 5 members Mahi, Anuj, Anchal, Neha and Ajay. The average age of five members is 32 years. The present age of Mahi and Anchal is respectively 4 years and 6 years. What was the average age of Anuj, Neha and Ajay at the time of the birth of Mahi?
(A) 36 years
(B) 44 years
(C) 40 years
(D) 42.5 years
(E) 50 years
Q.2 The average weight of 10 employees of a company is 86 kg. If the weight of the boss includes, the average increased by 1 kg and the weight of Amulya is 20 kg less than the weight of boss, find the average weight of Amulya and boss.
(A) 78 kg
(B) 50 kg
(C) 70 kg
(D) 87 kg
(E) None of these
Q.3 The average salary of 4 friends Aarush, Manish, Neeraj and Sajal is Rs 9100. The average salary of Aarush and Sajal is Rs 9800, Neeraj and Sajal is Rs 10400, Aarush and Manish is Rs 7800. Find the Average salary of Manish and Neeraj.
(A) Rs 9000
(B) Rs 8500
(C) Rs 8000
(D) Data Inadequate
(E) None of these
Q.4 In a school there are 24 students, 1 teacher and 1 principal. The age of teacher is 30 years and the age of the principal is 5 years more than the teacher. If the teacher and the principal are replaced by another two teachers the average age drops by 1 years. Find the average age of two new teacher.
(A) 19.5 years
(B) 20.2 years
(C) 25 years
(D) 15.5 years
(E) None of these
Q.5 In a coaching class there are four section and each section contains 50, 40, 65 and 45 students. If the % of passing students in each section is 48%, 55%, 60% and 40% respectively. Find the average of fail students in all sections.
(A) 17.25 years
(B) 15 years
(C) 25.20 years
(D) 24.25 years
(E) 20 years
Answer 1. (B) 44 years
Explanation:
Total age of 5 members = 32 × 5 = 160
At the time of birth of Mahior 6 years age the total age of Anuj, Neha and Ajay was
= 160 − (4 × 5) − (2 × 4) = 160 − 20 − 8
= 132
Average = 132/3 = 44 years
Answer 2. (D) 87 kg
Explanation:
Total weight = 86 × 10 = 860 kg
Let the weight of the boss = a kg.
According to the question,

= 87 
860 + a = 957
a = 957 − 860
a = 97
Weight of Amulya = 97 − 20 = 77 years
Average = 

= 87 years 
Answer 3.
Explanation:
Total salary of Aarush, Manish, Neeraj and Sajal = 9100 × 4 = 36400
Total salary of Aarush and Sajal = 9800 × 2 = 19600
Total salary of Neeraj and Sajal = 10400 × 2 = 20800
Total salary of Aarush and Manish = 7800 × 2 = 15600
Total salary of Manish and Neeraj = a
According to the question,

= 36400 
56000 + a = 72800
a = 72800 − 56000
a = 16800
Average = 

= Rs 8400 
Answer 4. (A) 19.5 years
Explanation:
Let the total age of 25 students, 1 teacher and 1 principal = a years
Age of teacher = 30 years
Age of Principal = 30 + 5 = 35 years
Total age of another two teachers = x years
According to the question,

= a − 1 
26a − 65 + x = 26a − 26
− 65 + x = − 26
x = 65 − 26 = 39
Average = 

= 19.5 years 
Answer 5. (D) 24.25 years
Explanation:
Total students in four section = 50 + 40 + 65 + 45 = 200
Pass students = 50 × 48% + 40 × 55% + 65 × 60% + 45 × 40%
= 24 + 22 + 39 + 18 = 103
Fail students = 200 − 103 = 97
Average = 

= 24.25 